Koroonakevad tõi endaga kaasa palju segadust ning arusaadavatel põhjustel panid sisuliselt kõik ettevõtted oma tegevused ja arenguplaanid, sealhulgas muidugi ka värbamise, mõneks ajaks täielikult pausile. Sooviti oodata ja jälgida, kuhu kogu see enneolematu olukord välja viib. Mõned kuud oli kogu turg täielikus seisakus, kuid siis hakkasid haiguse numbrid vaikselt langema, töötajad hakkasid ettevaatlikult kontoritesse tagasi liikuma ning tasapisi eemalduti eriolukorra eripärastest rutiinidest. Mida aeg edasi, seda rohkem jäi mulje nagu polekski vahepeal midagi teisiti olnud, ainult kodukontori võimalused ja digilahenduste areng said veelgi suurema hoo sisse.
Alates juulist, kui tavaliselt valitseb värbamistes täielik vaikus, ärkasid ettevõtted koroonaunest ja hakkasid aktiivselt inimesi otsima. Kes jätkas varasemalt pooleli jäänud kasvuplaane, kes hakkas täide viima eriolukorra ajal sepitsetud ideid ettevõtte edendamiseks. Praeguseks on väga suur osa ettevõtetest täiskäigul toimetamas ning ka värbamisagentuuridel käed tööd täis. Võib juba öelda, et ettevõtete värbamisaktiivsus on tõusnud kriisieelsele tasemele. See julgus annab kindlasti positiivse indikatsiooni edukaks aasta lõpuks ning paremad võimalused majanduse kiireks taastumiseks.
Meie kogemuse põhjal saame öelda, et aktiivne värbamine käib pea igas valdkonnas – nii ehituse ja tootmise, kui ka müügi- ja turunduspositsioonidele ning isegi ürituskorraldusagentuurides, kus mõistetavatel põhjustel tuli oma tegevused mõnevõrra ümber korraldada. Nagu ka CV Keskuse koostatud statistikakokkuvõtest selgus, on nende kanalis 121% rohkem tööpakkumisi kui tervisekriisi alguses. Veel enam, Palgainfo Agentuuri ja CV Keskuse ühisuuringust selgub, et 43% tööandjatest plaanivad lähikuudel töötajaid palgata.
Kuigi viiruse teisest lainest ilmselt pääsu ei ole ja haiguse numbrid on tõusuteel, näitab praegune aktiivsus ettevõtete seas, et liialt tuleviku pärast ei kardeta. Usutavasti on enamusel ettevõtjatest kriisiplaanid valmis ning kui ka valitsuse poolt peaks uus eriolukord rakenduma, ei ole neil piirangutel enam niivõrd tugevat mõju kui kevadise eriolukorra ajal. Kahtlemata on sektoreid, mis on piirangutest rohkem mõjutatud ning kus ka põhjalik ettevalmistus piiride sulgemise või liikumispiirangute sätestamise korral ei aita, kuid suur osa ettevõtetest siiski saavad ennast hullema eest kaitsta ning vajadusel näiteks kodukontori töömudeli taastada ilma suuremaid kahjusid kannatamata. Videokoosolekuid võimaldavad programmid on selgeks õppinud ka need, kellel varasemalt nendega kokkupuude on puudunud ja ilmselt saab ka piinlikumad seigad algajate kasutajate poolt seekord vahele jätta. Seega jätkab suur osa äridest tööd juba tuttavaks saanud harjumustega ja esimese laine sarnast peata olekut oodata ei ole.
Mida toob lähitulevik Eesti värbamismaastikule?
Nüüdseks on 2 kuud töötukassa abimeetmete lõppemisest möödas ning sellega kaasnenud piirangud koondamistele lõppenud, mistõttu võib kindlasti oodata uut koondamiste lainet. Meediast on lähiajal läbi käinud mitmeid koondamisteateid ja ilmselt saame nii mõndagi veel kuulda. Kuigi koondamisel on omad negatiivsed mõjud nii Eesti majandusele laiemalt kui ka koondatud töötajatele, on sellel ka positiivseid külgi. Ettevõtted, kes on valmis ja võimelised laienema, saavad võimaluse värvata uusi meeskonnaliikmeid tööturul vabanenud talentide seast. Kui vähegi võimalik, tasub kindlasti tekkinud olukorda ära kasutada. Parafraseerides Lennart Meri, siis praegune sitt seis on vaid meie tuleviku väetiseks – ärme lase sellel raisku minna! Näiteks turismisektorist on hulgaliselt peale tulemas erinevate võõrkeelteoskustega kandidaate, keda nüüd teistesse sektoritesse rakendada saame. See ei ole muideks märkamata jäänud ka rahvusvahelistel suurkorporatsioonidel, kes järjest suuremal määral oma back-office funktsioone Eestisse rajada plaanivad.
Teisalt peame tõdema, et kuigi kandidaate on liikvel palju, on kõige helgemad pead enamasti ettevõtetesse alles jäänud ning neist hoitakse kinni kümne küünega. Praegu on veel küll aktiivseid kandidaate tööturul rohkem kui tavaliselt, kuid tolm settib kiiresti ning enne kui aimatagi oskame, on olukord maha jahtunud. Kõik tugevad kandidaadid leiavad endale piisavalt kiiresti uued väljakutsed ning veel 2020. aasta alguses olnud tööturu olukord võib taastuda kiiremini, kui oodata oskame. Sestap on praegu parim hetk kasutada ära kriisi mõjusid ning otsida endale ettevõttesse juurde suurepäraseid töötajaid. Kui sina neid talente endale ei palka, napsavad konkurendid nad su nina eest ära! Kas oled valmis oma konkurendile sellise eelise võimaldama?
Mis seisus on kandidaadid täna?
Kandidaatide kasuks räägib kindasti see, et suur osa tööandjaid värbavad taas vägagi aktiivselt ning seega on juba praegu kandidaatidel valikut tööturul omajagu. Siiski, on kandidaadid suuresti oma nõudmistes allapoole tulnud. Tööandjate eeliseks tänasel tööturul räägib kindlasti see, et suur osa kandidaatidest on palgaläbirääkimistele märksa rohkem avatud kui veel mõned kuud tagasi. Kindlasti ei tähenda see, et suurepäraseid talente olematu palga või halbade tingimustega oma ettevõttesse meelitada õnnestuks, kuid vahepeal tööandjate võimekusest vägisi kõrgemale tõusnud palgaralli osas on teatavad korrektuurid toimunud. Endiselt on suures pildis määrava tähtsusega aus ja läbipaistev suhtlus ja hea tööandja bränd, kuid kuna kandidaate on rohkem liikvel ning paljudel hiljutine mõru mälestus koondamisest ja kõhe tunne ebakindla tuleviku osas, siis on lihtsam leida kompromisse eduka koostöö loomiseks.
Millega peaksid tööandjad tänases seisus arvestama?
Aktiivselt avatud kandidaate on hetkel küll märksa rohkem kui tavaliselt, kuid kaugeltki mitte kõik neist ei sobi kokku teie poolt otsitavate tingimustega või teie ettevõtte väärtustega. Lisaks, võttes arvesse juba varasemalt mainitud kõrget värbamisaktiivsust ettevõtete poolt, on selge, et heal kandidaadil on kahtlemata mitmeid pakkumisi laual ning talentide leidmiseks tuleb endiselt vaeva näha.
Suure hulga kandidaatide seast kõige sobilikumate üles leidmine ja neile ettevõtte tutvustamine nii, et tekiks eelistus just teie juures töötamise osas, ei ole kindlasti mitte lihtne ülesanne. Siin tasub kaaluda värbamisagentuuride abi kasutamisele. Kas jõuaksid ise sadade kandidaatide CV-d läbi käia, nad paremuse järjekorda reastada ja suure hulgaga nendest vestlused teha? Lisaks leida veel aega tagasisidestamise ning ülejäänud kandidaadisuhtluse jaoks? Kui jah, siis SIIT artiklist näed meie poolseid soovitusi oma värbamistegevuse edukuse tagamiseks. Kui aga näed, et sinu aeg on väärtuslikum panustatuna muude ettevõtte kasvuga seotud tegevuste peale, võid oma värbamistegevused julgelt usaldada meie hoolde ja otsime praeguselt pööraselt turult ise kõige sobivamad kandidaadid Sinu ettevõttesse.
Tulles aga tagasi turuseisu ja tuleviku juurde, võib öelda, et märgid on positiivsed, aga oht ei ole veel möödas. Analüütikud ütlevad, et COVID-19 on siin, et jääda, kuid samas mõju rahvale ja majandusele hakkab kindlasti vähenema. Karjaimmuunsus, vaktsiinid, ettevõtete ettevalmistus antud teemaga tegelemiseks jne muudavad tuleviku märksa lihtsamaks. Mis tegelikult saama hakkab, seda ei tea keegi, kuid kindlasti tasub hoolega edasi jälgida turgu ja keskkonda. Mina oskan hinnata tööturu seisu, mis antud hetkel näib kahtlemata positiivne. Lisades sellele veel majandusprognoosid, mis vähemalt siinpool maailma on oodatust pigem positiivsemad, võib öelda, et tulevik tundub pigem helge ja värbamiste osas tasub ära kasutada käimasolevat tööturu värskenduskuuri ning sealt omad võidud teenida.