Tööotsing on paljude jaoks tüütu ja aeganõudev protsess, kui mitte isegi midagi õudusunenäo taolist. Tegelikult on tänapäeval aga palju alternatiivseid võimalusi, mis parimal juhul kaotavad tööotsimise vajaduse sootuks. Tööjõu turg on kiirelt suunda muutmas ja olenemata sellest, kas oled parasjagu tööotsingutel või mitte, on kasulik teada, kuidas värbamisspetsialistid oma tööd teevad ja millistes kanalites nad talente jahivad. Jagame järgnevalt oma kogemusest tulenevaid nõuandeid, kuidas ennast tööturul võimalikult atraktiivseks muuta ning ühtlasi suurendada võimalust, et Sinuga hoopis ise ühendust võtetakse.
Selles blogipostituses toome välja 3 konkreetset sammu, mille järgimisel tagad selle, et oled väärt tööandjate silmis nähtaval ja Sinuni jõuab rohkem huvitavaid tööpakkumisi.
1. Liitu mõne talendipangaga.
Mis see on ja milleks see kasulik on? Talendipank on koht personaliotsingu ettevõtte kodulehel, kuhu saad jätta enda kontaktid, lisada CV ja ootused tulevasele töökohale. Tegemist ei ole tüüpilise CV-pangaga, seda kasutavad ainult värbajad ning lisaks avalikele otsingutele tehakse talendipanga kontaktide põhjal ka sihtotsinguid. Seega pole harukordne juhus, et ühel päeval helistatakse ja palutakse Sul osaleda mõnel huvitaval töökonkursil, millest Sa kuulnudki ei olnud. See tähendab ühtlasi seda, et värbaja on juba jõudnud tutvuda Sinu profiiliga ning töö sobib tõenäoliselt kui valatult Sinu haridusliku tausta ja varasemate kogemustega. Palju vähem kulutatud aega ja vaeva ning rohkem võimalusi põnevate tööpakkumistega kursis olemiseks! Kõlab suurepäraselt, kas pole?
2. Ole nähtaval LinkedIn-is.
See kanal on muutnud täielikult ja jäädavalt tööotsimise tehnikaid! Tänasel hetkel on tegemist värbajate poolt enim kasutatud tööriistaga ja maailma suurima internetis asuva võrgustikuga, mis koondab erinevate valdkondade spetsialiste. See ei tähenda sugugi, et peaksid konto looma vaid siis, kui tööd otsid. Fakt on see, et enamus liikmed ei ole tegelikult aktiivsed tööotsijad ning seega ei pea muretsema, et praegune tööandja seda Sulle pahaks paneb. Kontot mitte omades tõmbad vee peale igasugusele võimalusele, et tulevane tööandja või värbaja Sinuga ise kontakti võtab. LinkedIn on väga võimas tööriist, kui oskad selle enda kasuks tööle panna, seega pühenda enda konto viimistlemisele paar tundi ja võid kindel olla, et see on väärtuslikult kasutatud aeg.
3. Pühenda aega CV ja motivatsioonikirja koostamisele.
Oletame, et jäid silma värbajale või tulevasele tööandjale LinkedIn-is ning oled äärmiselt huvitatud töökonkursil osalema. Kahjuks paljud teevad siinkohal saatusliku vea ja eeldavad, et edasine protsess laabub juba iseenesest. See on vale, sest LinkedIn-i kontol olevast infost siiski enamasti ei piisa. Konkurentsis püsimiseks pead panustama oma aega ja näitama, miks oled just Sina parim kandidaat. Siin kehtivad alati samad põhitõed:
- Kohanda oma CV-d, tuues esile kõik varasemad töökogemused ja/või projektid, mis toetavad Sinu kandideerimist ja toovad esile tugevusi, millest tulevasel ametikohal kasu on. CV muudab lihtsasti loetavaks ka isikuandmetele järgnev kokkuvõte, kus tood esile paari lausega oma varasema kogemuse ja tuleviku karjääriplaani. Väga hea mulje jätab ka soovitajate lisamine CV-lõppu, kusjuures parim kooslus on lisada nii endise otsese juhi kui ka kolleegi kontaktid. Isikupära lisamiseks pööra rõhku ka CV väljanägemisele ja kindlasti veendu selle ajakohasuses. Alati on soovitatav hoida ametlikku joont, kuid see ei tähenda, et loovusele üldse ruumi ei jää. Igavad CV blanketid on ajalugu!
- Koosta pilkupüüdev motivatsioonikiri (isegi, kui töökuulutuses nõutud polnud). See annab võimaluse teiste kandidaatide seast esile tõusta. Paljud värbajad peavad seda isegi CV-st olulisemaks ja alustavad kandidaadiga tutvumist just motivatsioonikirja lugemisest. Koosta iga töökoha jaoks alati uus kaaskiri, keskendudes kõige olulisemale – näita üles huvi konkreetse ametikoha ja ettevõtte vastu. Lisaks suurendad oma võimalusi valituks saada, kui vastad kõikidele töökuulutuses nimetatud nõudmistele ning lisad juurde konkreetsed ning asjakohased näited. Kaaskirja stiili valimisel lähtu sellest, millisesse ettevõttesse ja töökohale kandideerid.
Järgides neid lihtsaid nõuandeid, oled üldjuhul juba rohkem kui pooltest kandidaatidest sammuvõrra ees ning suurendad enda võimalusi saada valituks ihaldatud töökohale!
- Loe postitust: 4 Sammu leidmaks endale unistuste töökoht
- Loe postitust: Kuidas tööandjalt palka juurde küsida?
- Loe postitust: Millal on õige aeg töökohta vahetada?
- Loe postitust: Mida peab tööandja oluliseks kandidaatide värbamise ja valiku juures?