“Ei piisa sellest, et teatakse, – teadmisi tuleb ka rakendada;
ei piisa sellest, et tahetakse, – tuleb ka vastavalt tegutseda.” – J.W.Goethe
Oled x aastat vana ning selja taga x aastat töökogemust. Oled teinud mitmeid samme karjääris. Tõestasid vanematele, et erialavalik ülikoolis oli õige. Tõestasid oma kursusekaaslasele, et oled temast parem vaatamata sellele, et lubasid ülikooli ajal endale loengutest puudumist ja spikerdamist. Tõestasid iseendale et x vanuseks oled x ametikohal ja x summa laekub iga kuu pangakontole.
Oled justkui “ära teinud” kõigile ja iseendale. Kuid siis avastad ühel päeval, et teed asja, mis on muutunud rutiinseks, igavaks ning hasart on kadunud. Igasugune ärevus ja huvi teha rohkem, kiiremini, paremini puuduvad. Aina enam ja enam unistad millestki muust. Olgu see fotorgaafia, floristika, graafiline disain või raamatupidamine.
Mida rohkem mõtled unistuste ametile, seda enam tunned soovi elukutset vahetada, õppida midagi uut ja täiesti teises valdkonnas tegutsema hakata. Aga…kas ainult tahtmisest piisab?
Võimalusi on palju: koolitused, tasuta ja tasuline õpe, rakenduskõrghariduse õppeasutused, kutsekoolid, päevased ja õhtused õppevõimalused, e-õpe jne. Kuid ennekõike tuleks selgeks teha, mida soovid teha ja mis on selle hind. Selleks, et teha kaalutletud ja õige otsus, oleme välja toonud 5 aspekti mille peale mõelda enne, kui võtta vastu otsus muutmaks kõike, mis seni olulisena tundunud.
Millest alustada ja millega arvestada?
Kaardista millega sooviksid tegeleda ja miks just selline valik. Kui meelistegevusi on mitu, siis räägi oma mõtetest teistele. Kui suudad oma valiku ära põhjendada, kas või kolmele lähedasele tasub mõttega edasi minna. Kindlasti tuleks leida aega ka väikesele uurimistööle, kas valdkond on populaarne, kas ametit saab õppida ja milline on valdkonna tööturg. Näiteks tasuta viis ülevaate saamiseks on tööportaalides valdkonna töökuulutuste sirvimine ja töötukassa karjääriteenuse kasutamine.
Hobi või töö?
Tee endale selgeks, kas uus amet, mille peale mõtled, on Sinu jaoks hobi korras uute ja huvitavate teadmiste omandamine või soovid sellega edaspidiselt igapäevaselt tegeleda ning tekitada sellest oma põhisissetulek. On suurepärane kui suudad panna kokku kaks aspekti – hobi ja sissetulekuallika, kuid seda tehes ole valmis, et sellega tuleb hakata tegelema edaspidi igapäevaselt ning mitte vaid siis kui huvi tekib. Seetõttu on oluline meeles pidada, et ka kõige põnevam hobi võib igapäevatööks muutudes kaotada osa oma võlust.
Millega riskid?
Mõtle läbi, millega riskid ning mida pead elus muutma, et saaksid alustada algusest. Kas saad esialgu teha uut asja praeguse töö kõrvalt? Kas Sul on piisavalt vaba rahalist ressurssi, selleks et lahkuda praeguselt töökohalt ning hüpata tundmatus kohas pea ees vette? Kui Su karjääri “totaalseks muutuseks” on vaja omandada uusi teadmisi koolituste või kraadi näol, siis kaalu, kas praeguse elukorralduse juures (lapsed, lemmikloom, trennid, hooldamist vajavad eakad jne) on Sul selleks aega. Läbimõeldud ja kaalutletud otsus on pool võitu.
Ole valmis investeerima!
Kui otsus tehtud, ole valmis sellesse panustama. Selleks, et alustada otsast ja järje peale saada tuleb panustada nii aega kui ka suure tõenäosusega raha. Lisaks tasulistele väljaõppe võimalustele uuri ka, millised on tasuta õppimise võimalused ja tingimused.
Tegutse!
Kui Sa ei ole rahul sellega, mida teed, ei saa Sa olla õnnelik. Kui mõte kummitab Sind, siis tee ära. Parem proovida ja õppida oma vigadest, kui kahetseda seda, et ei proovinud. Lase hirmudest lahti ja tee seda, mis Sulle meeldib!