Mõned inimesed teavad juba väiksest peale, kelleks nad saada tahavad ning mis on nende tõeline kutsumus. Teisisõnu on neil enda jaoks selgeks tehtud, mis on see unistuste töö ja kuidas selleni jõuda. Kas Sina oled üks nende seast? Palju õnne, see on reaalses elus täielik haruldus! Järgnev blogipostitus on mõeldud kõigile teistele, kes ei ole veel sobilikku karjääri leidnud.
Õige karjääri kasuks otsustamine on üks olulisemaid ja keerulisemaid aspekte elus, eriti noore inimese puhul, kes on alles karjääriredeli alguses. Millist eriala küll valida, mida ülikoolis õppida ja missugust töökohta valida? Valikuid on teadagi meeletult palju. Enamus noorte jaoks on see paraku üks stressirohkeimatest otsustest. Kuigi on tore, et tänapäeval on meil laual niivõrd palju valikuvõimalusi, on see samas ka segadust külvav ning teeb otsustamise äärmiselt keeruliseks.
Olen endalt lugemata arv kordi küsinud neid samu küsimusi. Kordagi ei ole need otsused tulnud lihtsalt ning vastused on samuti ajas muutunud. Siinkohal julgen väita, et see teekond õigete vastusteni on samuti väga õpetlik ja aitab samm lähemale oma unistuste tööle. Olen analüüsinud oma teekonna olulisi aspekte ning siin on 5 olulist nõuannet, mida meeles pidada.
1. Oma unistuste töö leidmine on pikk protsess
“Minu esimene töö juhtus olema täpselt selline, nagu ette kujutasin ja teeksin seda heameelega elu lõpuni,” ütles keegi, keda keegi kunagi kohanud pole. Siiski tundub olevat väga palju inimesi, kes tahavad saada kõike, mida elul pakkuda on kohe, siin ja praegu! Arvesta sellega, et sellise lähenemisega kaugele ei jõua ning pead väga kiirelt oma ootustes pettuma. Kõik võtab oma aja ning sellel teekonnal on samuti võimalik palju võluvat leida. Kui hakkad mõistma, et sa ei pea ja ei saagi kõikidele neile küsimustele kohe vastata, on võimalik vabaneda ebavajalikust stressist.
2. Võta ette avastusretki
Ütle „jah“ väljakutsetele, ole avatud ja uudishimulik uute ideede suhtes nii tööl kui ka koolis. Vajadusel tee kannapööre ja ära karda oma uute huvidega kaasa minna. Seda räägivad kindlasti paljud, kuid pane tähele, et see ei tähenda tegelemist ainult meeldivate ja pealtnäha lõbusate asjadega. Ole julgem, murra välja mugavustsoonist ning proovi vahelduseks ka neid tegevusi, mille suhtes sul on negatiivne eelarvamus. Just siis üllatume tihtipeale kõige rohkem ja seda kõige positiivsemas mõttes. Miks? Paljudel meist on väga sügavad eelarvamused ja nägemus sellest, mis inimestele meeldib ja mis on hea valik tööalaselt või õpinguteks. Enamasti on need eelarvamused aga totaalselt valed, seega katseta kindlasti ise järgi!
Enda kogemuse põhjal võin öelda, et ei kujutanud kunagi ennast ette müügi alal töötamas. Lausa vastupidi! Siiski puutusin müügiga kokku ühe projekti käigus, kus avastasin, et tegelikult on tegemist väga mitmekesise ja lõbusa tööga! Sellest sai alguse minu karjäär müügivaldkonnas.
3. Võta iga töökogemust kui arendavat ja edasiviivat õppetundi
Tegelikult ei ole vahet kui palju sulle meeldib või ei meeldi Sinu praegune töökoht või valdkond, hoia alati meeles, et uued kogemused õpetavad Sulle midagi Sinu isiku ja eelistuste kohta. Enamus arvavad, et see on täielik jama ja üldtuntud nõuanne, kuid fakt on see, et paljudel puudub siinkohal õige suhtumine. Kui võtad omaks “õppiva hoiaku” siis mõistad paremini, et isegi “halvad” töökogemused on pikas perspektiivis väga kasulikud.
Iga uue töökogemusega jõuad lähemale teadmisele, mis sulle tegelikult sobib ja samm lähemale sellele, mis on Sinu unistuste töö. Kindlasti avastad palju üllatavaid aspekte nii enda isikuomaduste kui ka oskuste kohta. Lisaks mõistad paremini, mis on Sinu trumbid ning millistes ülesannetes Sa kõige osavam oled.
Alusta endalt küsimisega “Mis ma olen õppinud enda kohta oma praegusel töökohal või ülikoolis õppides?” Minu enda vastused sellele küsimusele oleksid “Mulle meeldiks leida veelgi rohkem väljakutseid ja eelistan töökohta, kus saan teiste inimestega rohkem suhelda”
Jätka küsimusega “Mis ma õppisin selle töö, valdkonna või eriala kohta?” Mõni minu enda ahaa moment: “See on tõesti palju huvitavam, kui ma ette oskasin kujutada!” ja “See on hoopis teistsugune töö, kui ma eeldasin”
4. Oled huvitatud uuest valdkonnast? Proovi seda kõigepealt hobina.
Paljud meist satuvad sellisesse olukorda, kus kahtleme oma karjäärivalikutes ning tagasi vaadates kahetseme, et ei otsustanud teise valdkonna kasuks. Kas mitte alati ei tundu rohi teisel pool teed rohelisem? Vahel tekib ka niisama entusiasm mõne uue valdkonna vastu, näiteks mõnda raamatut lugedes või huvitavat filmi vaadates, miks mitte ka konkreetse ala spetsialistiga tutvudes.
Tänapäeval on imelihtne ise uusi asju katsetada ja iseseisvalt õppida. Kindlasti tasub kõigepealt proovida või teemasse rohkem süveneda, enne kui hakkad oma elu uue huvi tõttu ümber korraldama. Internet kubiseb e-kursustest ja tasuta materjalist ja see on kõige lihtsam võimalus testida, kas huvist kasvab välja ka päris töö või karjäärivalik või oli tegemist ajutise emotsiooniga.
Olen näinud, et “hobi strateegia” on väga paljude inimeste puhul töötanud ning sellest huvist on välja kasvanud lausa uus äriidee. Mina hakkasin samuti ühel päeval rohkem huvituma IT ja veebilehtede arendamise protsessist, seega alustasin oma esimese veebilehe tegemist. See ei ole päris see valdkond, kus karjääri teha tahaksin, kuid see on olnud igati hea kogemus ning olen igal juhul saanud juurde palju teadmisi, mis tulevad ainult kasuks üleüldiselt ettevõtluse maailmas.
5. Ära ole liiga tormakas
Teises nõuandes tõin välja selle, et uute asjade avastamine ja uudishimu aitavad sind karjäärivalikutes edasi. Siinkohal tahan välja tuua, et vahel on vajalik olla lihtsalt järjekindel ja kannatlik.
Vahetasid lähiajal töökohta, kuid oled pettunud ja ootasid rohkemat? Või tundub, et Sulle see töö ei sobi? Sellises olukorras tee endale teene ja keeldu kergekäeliselt alla andmast. Miks? Sest reeglina võtab kohanemine aega, seda nii uuel töökohal kui ka uues valdkonnas tegutsedes. Vahel võtab see aega rohkem kui aasta, enne kui hakkad süvitsi mõistma konkreetse valdkonna eripärasid. Alles siis hakkavad paljud asjad tunduma huvitavad ja rahuldust pakkuvad.
Kui oled kunagi proovinud tennist mängida, siis tead täpselt, et pärast esimest korda ei ole paljud kuigi vaimustunud. Pettumus missugune, kui kohe pihta ei saa ja pall sinna ei lenda, kuhu enda arvates suunasid. Kui aga oled sihikindel ja võtad eesmärgiks enda oskusi arendada, muutub mäng väga põnevaks ja meelelahutuslikuks. Sama kehtib ka enamus töökohtade puhul.
Lõppsõna
Kui peaksid meelde jätma ühe asja käesolevast blogipostitusest, siis see on järgmine – Ära muretse sellepärast, et sa ei tea millist karjääri valida. Selle teadmiseni jõudmine võtabki aega. Senikaua naudi avastamisprotsessi!
- Loe postitust: 3 Peamist viga mida tehakse tööintervjuul
- Loe postitust: Milline on hea motivatsioonikiri?
- Loe postitust: 7 Nõuannet millega arvestada CV kirjutamisel
- Loe postitust: 6 Põhjust miks iga inimene peaks korra elus müügitööd tegema
- Loe postitust: Milline on atraktiivne Linkedin-i profiil?