Tööotsimise protsess on mitmeti justkui elukaaslase valimine. Nii uue töö kui kaaslase otsingul tuleb täpselt kindlaks teha mida otsid ja soovid. Edukuse näitajaks pole vaid suur hulk match’e Tinderis või mitmekümned kandideerimisavaldused erinevates tööportaalides lootuses, et äkki näkkab. Oluline on teha kindlaks mida soovid ja millest unistad ning teha strateegilisi samme selle saavutamiseks. Uues töökohas on oluline, et tingimused toetaksid Sinu arengut, tunneksid end toetatult ja väärtustatult ning ka finantsiliselt turvaliselt. Võime vaevata teha konto Tinderisse ning peatselt on kalendris kirjas esimene kohting. Kuid kas esimene kohting (või tööintervjuu) kasvab pikaajaliseks suhteks või jääb vaid ühe õhtu leegiks sõltub juba palju enamatest faktoritest.
Millised on 4 sammu loomaks pikaaegseid, toetavaid ja arengut soosivaid (töö)suhted, kirjeldame juba allpool.
Pane kirja täpselt mida otsid
Enne kandideerimist võta aeg maha, et kirja panna mida täpsemalt otsid ja vajad.
Head küsimused mille peale mõelda:
- Milles olen talent? Mis on minu anne? Mille poolest olen eriline?
- Milliseid tööülesandeid täpselt soovin täita?
- Mida mina annan ettevõttele juurde? Mis on minu panus?
- Milline on minu palgasoov?
- Kui palju vastutust tahan? Kas soovin teha karjääri?
- Millises kollektiivis meeldib mulle töötada? Suur, väike? Sisekliima?
- Millised tingimused on olulised, et tunneksin end väärtustatuna?
Kui mõne eelnimetatud punktiga jääd hätta soovitan pöörduda karjäärinõustaja poole. Eestis on Töötukassa karjäärinõustamine tasuta. Karjäärinõustaja aitab Sul saada ülevaadet Eesti tööturu maastikust, koolides pakutavatest võimalustest ning aitab luua vajadusel strateegilise karjääriplaani. Nõustaja aitab välja mõelda milline töökoht sobiks kõige paremini sinu kogemuste ja huvidega. Kaotada pole midagi!
Ole aktiivne ja strageegiline
Mõtle strateegiliselt läbi sammud mis aitavad jõuda Sul sobiva töökohani.
- Käi peas läbi enda tutvusringkond. Kas tead kedagi kes töötab sarnasel ametipositsioonil, millele oled parasjagu mõtlemas? On Sul mõni ettevõtjast sõber või hoopis tutvus värbamisagentuuris? Ära karda küsida nõu ega soovitusi!
- Märgi enda LinkedIn staatusesse ja profiili raamile “Open to Work”, et värbajatel ja tööandjatel oleks võimalik Sind paremini üles leida. Kui Sa pole veel LinkedIni teinud siis on selleks viimane aeg! Loe lähemalt, mida pidada silmas LinkedIni kontot luues.
- Uuenda enda CV-d ka erinevates tööportaalides. Pane kirja enda viimased koolitused ja kogemused ning märgi, et oled avatud uutele pakkumistele.
- Postita julgelt ja täpselt enda tööleidmise soov Facebooki. Kasuta tööotsimise gruppe ja/või enda seina. Kirjuta lühidalt ja professionaalselt enda kogemusest ning töösoovist.
- Saada meie värbamisagentuurile enda CV ning töösoov ning kes teab, võibolla meie agentuurist peatselt helistab keegi, et pakkuda suurepärast võimalust – julge hundi rind on rasvane!
Töökoha otsingul võta meiega ühendust. Värbame uusi töötajaid personaliotsingu ja sihtotsingu‘ga.
Tee ettevõttele taustakontroll
Samamoodi nagu tööandja teeb kandideerijale enne tööpakkumise tegemist taustakontrolli ning suhtleb soovitajatega, tuleb ka Sinul, kui kandideerijal, teha samaväärne taustakontroll. Kui tead kedagi, kes antud ettevõttes hetkel töötab või on töötanud, on kasulik enne intervjuule minemist uurida nende kogemuse ja ettevõtte sisekliima kohta. Samuti on võimalik kasutada saiti firmast.ee, et lugeda antud ettevõttes töötanud inimeste tagasisidet. Kuid hoia avatud meelt ning pea meeles, et igal lool on alati kaks külge!
Lehekülgede teatmik.ee või inforegister.ee kaudu on võimalik saada kinnitust ettevõtte majandusliku olukorra kohta. Kui avastad midagi, mis tekitab Sinus küsimusi, on intervjuul võimalik selle kohta lähemalt uurida. Sul on õigus teada infot ettevõtte kohta kuhu plaanid tööle minna!
Roki tööintervjuul
Tööintervjuu on koht, kus saad küsida küsimusi, mis aitaksid mõista, kas antud tööpakkumine Sulle sobib ning annab võimalusi enesearenguks. Samamoodi nagu teeb seda töötaja, peab ka tööandja end kandideerijale oskama müüa, tuues välja miks just nemad on sobivaim ettevõtte, kelle juurde tööle asuda.
Mõned küsimused mida küsida:
- Millised võimalused on mul karjäärialaseks arenemiseks?
- Mis põhjusel eelmine töötaja samast ametipositsioonist lahkus?
- Kuidas näeb välja ettevõtte struktuur? Kes on minu otsene ülemus?
- Kui paindlik on töö ning kas ja kui palju on lubatud kaugtööd?
- Mis on ettevõtte missioon?
- Kuidas ettevõtte panustab ja motiveerib olemasolevaid töötajaid?
- Kas ja kuidas on tööandja valmis mind toetama kui tekivad tööalased raskused?
Pane tähele, kuidas tunned end tööandjaga rääkides – milline on õhkkond, kas tööandja on pinges ja kinnine või avatud ja soe ning tunneb siirast huvi Sinu räägitu vastu. Ole tähelepanelik ning enesekindel. Tee kindlaks, et tööandja tahaks sõlmida sinuga korrektse töölepingu, et sinu eest oleks kõik maksud makstud ja saaksid tulevikus vajadusel kasutada boonuseid mida riik pakub. Laenu võtta, arsti juures käia, koondamise korral töötukassas arvele võtta jne. Küsi julgelt ka ametijuhendit, et sinu tööülesanded oleks selgelt kirjas ning sa hiljem üllatusi ei avastaks. Ära unusta, et oled väärt vaid parimat!
Enda unistuste töö leidmiseks on oluline mõelda strateegiliselt läbi oma vajadused ja eesmärgid ning panna paika plaan nende saavutamiseks. Ole otsekohene ja avatud oma soovide osas. Tee taustakontrolli ja käi ringi avatud silmadega. Küsi julgelt küsimusi, mis Sulle selguse annavad. Ära tee enda vajaduste koha pealt allahindlusi, sest oled väärt vaid parimat!
Üldiselt kehtib väljend, et tark ei torma ning seitse korda mõõda, üks kord lõika. Võta endale aega, et välja selgitada, mis paneb Su silma särama, toob leiva lauale ja loob turvatunde.
Tuleb silmas pidada, et töösuhtes on olulisel kohal nii põnevus ja väljakutsed kui ka stabiilsus ja finantsiline turvatunne. Kuidas jõuda punkti, kus on ühendatud mõlemad aspektid, räägin juba enda järgmises blogipostituses.
- Loe postitust: Mida peab tööandja oluliseks kandidaatide värbamise juures?
- Loe postitust: Kuidas tööandjalt palka juurde küsida?
- Loe postitust: Millal on õige aeg töökohta vahetada?
- Loe postitust: Mida peab tööandja oluliseks kandidaatide värbamise ja valiku juures?
- Loe postitust: Kuidas jääda silma väärt tööandjale?